Duża Pętla Beskidzka

Duża Pętla Beskidzka ( „Beskidy w pigułce” ) daje możliwość podziwiania piękna Beskidzkich krajobrazów w trakcie jednodniowej wycieczki samochodowej.

Na naszej trasie kolejno:

  • Łodygowice - oglądamy stary drewniany kościół.
  • Żywiec - tutaj zwiedzamy Park Zamkowy, Stary Zamek i Pałac Habsburgów lub Muzeum Browaru Żywieckiego po wcześniejszej rezerwacji biletów).
  • Cięcina – miejscowość na trasie szlaku papieskiego z kościołem Przemienienia Pańskiego, gdzie można zobaczyć największe na żywiecczyźnie organy piszczałkowe.
  • Węgierska Górka - zwiedzamy bulwary nad Sołą lub forty z II wojny światowej, Fort „ Wędrowiec” jako jedyny został wyremontowany i udostępniony dla zwiedzających.
  • Milówka – oprócz tropienia śladów rodziny Golców warto zwiedzić muzeum Stara Chałupa, w domu tym - wg legendy – nocował Jan Kazimierz a potem Jan III Sobieski. Chętnie odwiedzaną atrakcją jest Leśny Gród, czyli niezwykły ogród botaniczny na zboczach Prusowa.
  • Rajcza – w Sanktuarium Maryjnym znajduje się obraz będący jedną z najstarszych kopii ikony jasnogórskiej, warto też zobaczyć wspaniały pałac Lubomirskich.
  • Sól to malownicza wioska na granicy ze Słowacją. Nazwa miejscowości pochodzi od znajdujących się na tych terenach złóż soli kamiennej i źródeł solankowych.
  • Kamesznica - wpadają w oko piękne wiadukty na drodze ekspresowej w kierunku Zwardonia.
  • Laliki - tu rozpoczyna się najpiękniejszy widokowo odcinek pętli z panoramą Baraniej góry i Beskidu Żywieckiego.
  • Koniaków - wjeżdżamy na teren dawnego Księstwa Cieszyńskiego, gdzie od wieków zgodnie żyją wyznawcy 2 religii (katolicy i protestanci). Polecamy regionalną Karczmę pod Ochodzitą, obsługa w strojach regionalnych poda do stołu swojskie jadło a w oknach wiszą oryginalne koniakowskie koronki , z tarasu rozciąga się panorama na południe. Jeśli masz ochotę to po kilku minutach marszu na Ochodzitą masz jeszcze rozleglejsze widoki na Beskidy. We wsi można wstąpić do koliby na oryginalnego oscypka i zajrzeć do Izby Pamięci Marii Gwarek pooglądać słynne koronki ( zrobioną z nici chirurgicznych dla królowej Elżbiety). Zakupu koronek można dokonać w wielu domach w Koniakowie.

  • Widok z Baraniej Góry

  • Istebna – znane miejsce z najpiękniejszych świerków na świecie. Zabytkiem architektury drewnianej jest Kurna Chata Kawuloka z roku 1863. Po chacie często oprowadza Janko Macoszek – Ślązak Roku 2010. W centrum wsi jest stary zabytkowy kościół z niepowtarzalnym wnętrzem autorstwa Jana Wałacha i piękną snycerką Konarzewskiego.
  • Jaworzynka - miejsce do odpoczynku na Trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji na przysiółku Trzycatek.
  • Przełęcz Kubalonka na trasie głównego czerwonego szlaku beskidzkiego, w lesie piękny drewniany kościół, prewentorium dla dzieci, narciarskie trasy biegowe.
  • Wisła - zjeżdżamy do niej przez przełęcz Szarcula koło Zamku Prezydenckiego ( powstał na początku XX wieku a za staraniem Prezydenta Kwaśniewskiego została mu przywrócona dawna funkcja rezydencji głowy państwa), dalej koło zbiornika Czerniańskiego, w którym łączy się Biała i Czarna Wisełka, lub bezpośrednio do Głębców i do centrum Wisły. Tutaj należy pospacerować deptakiem i jeśli nie byłeś w Chacie Kawuloka i u koronczarek to koniecznie zajrzyj do muzeum Beskidzkiego, może do galerii ” U Niedźwiedzia”. Można w Domu Zdrojowym obejrzeć naturalnej wielkości Adama Małysza z białej wedlowskiej czekolady. Przy deptaku znajduje się ewangelicki kościół a „u Janeczki” serwują oprócz pysznych lodów, ciasteczka AM (Adam Małysz). W Wiśle Malince znajduje się skocznia narciarska K-120 im. Adama Małysza, który jest najsłynniejszym wiślaninem.
  • Ustroń, znane uzdrowisko w którym stosuje się nowoczesne metody leczenia oparte o solanki. Jeśli masz dzieci to można odwiedzić Leśny Park Niespodzianek – miejsce w którym muflony i daniele chodzą wśród zwiedzających i można je fotografować i karmić z ręki. Dla milusińskich jest także wspaniały plac zabaw i aleja bajek. Miejscem nawiązującym do tradycji hutniczych Ustronia jest muzeum Ustrońskie.

  • Widok z Równicy

  • Skoczów, miasto Gustawa Morcinka z muzeum jego imienia. Ze wzgórza Kaplicówka, na której stoi krzyż pamiętający pielgrzymkę Jana Pawła drugiego rozciąga się malownicza panorama.
  • Górki Wielkie to jedna z najstarszych wsi Śląska Cieszyńskiego powstała w XIV wieku. Znaczną część swojego życia spędziła tu pisarka Zofia Kossak Szatkowska a Dworze Kossaków mieści się Centrum Kultury i Sztuki a w Domu Ogrodnika znajduje się muzeum Biograficzne Zofii Kossak Szczuckiej. Proponujemy małe co nieco w ciastkarni Bajka.
  • Brenna – na jej terenie warto zobaczyć urokliwy dworek myśliwski „Konczakówka” zbudowany z bali z drzewa limbowego i modrzewiowego bez użycia gwoździ, a w zwieńczeniu dachu umocowano głowę jelenia.
  • Jaworze przytulone do łagodnych zboczy Beskidu Śląskiego z uwagi na mikroklimat ma charakter uzdrowiskowy. Główna atrakcją zabytkową jest zespół pałacowo-parkowy z 1793 roku. W przepięknym parku 44 drzewa są pomnikami przyrody a na wzgórzu Goruszka znajduje się Glorietta – zabytkowa altana z XVIII wieku.
  • Bielsko-Biała urokliwe miasto położone u stóp Beskidów, któremu warto poświęcić więcej czasu w innym terminie. W czasie jazdy samochodem zobaczymy najpierw, po stronie lewej, zabytkowy dworzec kolejowy z końca XIX wieku, piękny budynek hotelu Prezydent, dalej, po prawej stronie, na placu Chrobrego usytuowany jest zamek Sułkowskich (dawny piastowski) i barokowa kamienica Kałuży, obok w budynku banku jest przedwojenny witraż z panoramą miasta. Jadąc dalej po stronie lewej ukaże się nam Teatr Polski i Poczta Główna, oba budynki z końca XIX wieku.
  • Wilkowice - jest tutaj piękny kościół świętego Michała Archanioła z 1900 roku.

Pokaż mapę.

Łodygowice

Pod względem geograficznym Łodygowice położone są w makroregionie Beskidów Zachodnich, na pograniczu Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. Rozciągają się malowniczo przy wjeździe do Kotliny Żywieckiej nieopodal tzw. Bramy Wilkowickiej u stóp Magurki i Czupla. To świetna baza wyjściowa do zwiedzania innych atrakcyjnych miejscowości regionu jak np. Szczyrk, Żywiec, Międzybrodzie, Góra Żar, Bielsko – Biała, Pszczyna, Wisła, Cieszyn itp.

Historię wsi i gminy można poznać poprzez: www.lodygowice.pl

Co warto zobaczyć w Łodygowicach:

  • Kościół pod wezwaniem Apostołów Szymona i Judy Tadeusza (Plac Wolności) znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Na miejscu XIII – wiecznej kaplicy św. Stanisława Biskupa, wzniesiono w latach 1634-1636 obecny kościół. Wnętrze kościoła zadziwia przepychem i różnorodnością stylów. Urządzony z rozmachem ołtarz główny urzeka zdobnymi detalami i ilością sakralnych motywów. Wewnątrz kościoła znajduje się osiem ołtarzy reprezentujących rokoko, gotyk i barok.
  • Dwór w Łodygowicach (ul. Królowej Jadwigi) zwany powszechnie "zamkiem" był siedzibą włodarzy majątku tzw. "Państwa Łodygowickiego" przez blisko trzy stulecia. Pochodzi z XVII wieku i stoi w otoczeniu parku nad rzeką Żylicą. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w XIX wieku. W 2014 roku Gmina Łodygowice otrzymała ponad 3 mln złotych na remont zamku, dzięki czemu przywrócona została dawna świetność Dworu, który stał się niewątpliwie jednym z najładniejszych obiektów zabytkowych na terenie powiatu żywieckiego. Odnowiony Dwór w sceneri zimowej: galeria na Facebooku.
  • Anielska cafe (Plac Wolności) do której warto zajrzeć po zwiedzeniu kościoła i zamku. Bardzo sympatyczni właściciele, zapraszają do poddania się rozkoszy podniebienia i w „anielskim klimacie” serwują wspaniałą kawę, lody, ciasta itp. Dodatkowo można pooglądać lub kupić ciekawe rękodzieła - więcej na www.anielskacafe.pl.
  • Dni Łodygowic odbywają się w końcu lipca. W 2013 roku oprócz lokalnych wykonawców imprezę uświetnił Zakopower i wspaniały pokaz sztucznych ogni. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych i gastronomię dla wszystkich.
  • Fundacja Braci Golec to idea, miejsce,inicjatywa lokalna założona przez Łukasza Golca (Łukasz i Edyta Golec oraz ich dzieci są mieszkańcami Łodygowic) i Pawła Golca, liderów zespołu Golec uOrkiestra. W Łodygowicach, Milówce, Koszarawie i Jeleśni prowadzone są Ogniska Twórczości Artystycznej, w których dzieci i młodzież z Żywiecczyzny uczy się grać na instrumentach ludowych. W wigilię Bożego Narodzenia 2013r. na antenie Polsatu odbyła się retransmisja koncertu Kolęd i Pastorałek na Jasnej Górze w Częstochowie. Wykonawcami koncertu była uOrkiestra i podopieczni Fundacji. W okresie kolędowym dzieci i młodzież z Fundacji dają pokaz swoich umiejętności w wielu kościołach, także w Łodygowicach. Wiecej na temat Fundacji na fundacjabracigolec.pl.

Pokaż mapę.

Żywiec

Żywiec to urokliwe miasto powiatowe w województwie śląskim położone pomiędzy Beskidem Małym a Beskidem Żywieckim nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 1308 roku, pochodzi ono ze Starego Żywca, które obecnie znajduje się pod wodami Jeziora Żywieckiego. Żywiec słynie z wyśmienitego piwa produkowanego w miejscowym browarze, z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Miasto swoją świetność zawdzięcza trzem wielkim rodom: Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów. Po każdym z nich pozostały w mieście materialne pamiątki.

Co warto zobaczyć w Żywcu:

  • Katedra Narodzenia NMP (ul. Zamkowa) powstała w pierwszej połowie XV wieku. Jej obecny wygląd jest wynikiem renesansowej przebudowy dokonanej z inicjatywy Wawrzyńca Komorowskiego w latach 1515-1542. Wieża o wysokości 45 m i siedmiu kondygnacjach powstała w latach 1582-1585 według projektu włoskiego architekta Jana Ricciego. Kaplica grobowa Komorowskich (z lewej strony nawy głównej ) pochodzi z lat 1596-1610. Tu znajduje się chrzcielnica z kamienia pińczowskiego z 1583 r. We wnętrzu świątyni zachowała się cenna gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia NMP z ok. 1500 r., reszta wyposażenia pochodzi z okresu odbudowy po pożarze w 1711 r., ołtarz główny z 1724 r. jest dziełem Macieja Weissmanna, organy pochodzą z 1714 r., a ambona w stylu regencji z 1748r. Po prawej stronie nawy głównej znajduje się kaplica Habsburgów z czczoną przez wiernych kopią Madonny Jasnogórskiej. W podziemiach pochowane są doczesne szczątki przedstawicieli tego rodu, w tym arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.
  • Zamek w Żywcu tzw. Stary Zamek (ul. Zamkowa 2) zbudowany przez Komorowskich ok. 1500 roku, przebudowany w 1569 na renesansowy, w latach 1708-1721 na barokowy i w latach 1850-1870 na neogotycki. Szczególnie piękny jest renesansowy dziedziniec z trzema kondygnacjami krużganków (stąd często nazywany jest Małym Wawelem). Wewnątrz znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Miejskie prezentujące historię Żywca i okolic, cenne średniowieczne rzeźby, a dział etnograficzny kulturę i zwyczaje górali żywieckich (www.muzeum-zywiec.pl).
  • Pałac Habsburgów tzw. Nowy Zamek (ul. Zamkowa) wybudowany w latach 1885-95, przebudowany w 1910 r. Obecnie znajduje się tu zespól szkół leśnych a w reprezentacyjnej sali balowej odbywają się koncerty. W 2001r. z inicjatywy Rady Miasta odremontowano dla księżnej Marii Krystyny Habsburg córki Karola Olbrachta mieszkanie w Nowym Zamku, aby po 60 latach emigracji mogła powrócić w rodzinne strony. Była osobą powszechnie lubianą i szanowaną, prowadziła działalność charytatywną.
  • Park zamkowy powstał w 1712 r. jako ogród francuski, a połowie XIX wieku przekształcono go w stylu angielskim. Najstarszym drzewem jest liczący około 360 lat dąb szypułkowy, na wysepce stoi Domek Chiński z drugiej połowy XVIII wieku. W parku znajduje się także Park Miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia, staw z ptactwem wodnym. Jest to wspaniałe miejsce do spacerów i wypoczynku. Można przysiąść na ławeczce obok księżnej Alicji lub podziwiać piękne rosarium. Spacerem przez Park Zamkowy można dotrzeć do mini zoo a dalej do Amfiteatru pod Grojcem.
  • Kościół Św. Krzyża (ul. S. Batorego) powstał pod koniec XIV wieku, zamknięty po I rozbiorze służył za magazyn żywności i szpital wojskowy. Ściany wsparte są gotyckimi przyporami, kościół przykryty jest gontowym dachem. Dobudowaną w 1690 r. absydę zdobi od zewnątrz charakterystyczna Pasja z 1710 r. Wieżę zbudowano w 1910 r. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, na którym grzebano skazanych na karę śmierci (sądy żywieckie słynęły z wyjątkowej surowości), stąd znajdujące się tu krzyż, kapliczka kolumnowa z 1618r. i figura św. Jana Nepomucena z 1717r.
  • Browar Żywiec (ul. Browarna 88), jeden z największych browarów w Polsce powstał w 1856 roku za sprawą Habsburgów. Znajduje się tu firmowa piwiarnia a część zabudowań można zwiedzać, zapoznając się z technologią produkcji piwa i historią browaru (www.muzeumbrowaru.pl). Muzeum to powstało w 150 -tą rocznicę powstania browaru. Jest to wspaniała, multimedialna prezentacja tutejszych zabytków browarnictwa.
  • Rynek. Obecny wygląd jest wynikiem odbudowy po pożarze w 1857 r. W dawnym ratuszu znajduje się obecnie Urząd Miasta. W narożniku rynku wznosi się Dzwonnica, 4 - kondygnacyjna budowla wybudowana w latach 1723-1724, na dachu której jest chorągiewka z herbem Wielopolskich-Starykoń, a na ścianach tablice upamiętniające ważne wydarzenia miasta. Obok znajduje się pomnik Jana Pawła II odsłonięty w 16 rocznicę pobytu Papieża w Żywcu. Stanął tuż obok zabytkowej dzwonnicy, w miejscu, w który Ojciec Święty odprawiał mszę. Autorem monumentu z brązu jest krakowski artysta-rzeźbiarz profesor Czesław Dźwigaj.
  • W Żywcu, na przełomie lipca i sierpnia, odbywa się ciekawa folkowa impreza plenerowa - Dni Kultury Beskidzkiej. Impreza ta ma około 50 letnią tradycję i odbywa się równocześnie w kilku miejscowościach Beskidów.
  • Także w wakacje, w Amfiteatrze pod Grojcem, z inicjatywy Browaru Żywieckiego, od kilku lat odbywają się koncerty dla odważnych, nienasyconych, szukających inspiracji czyli Męskie Granie (www.meskiegranie.pl). Koncert w Żywcu jest finałowym koncertem ogólnopolskiej trasy koncertowej, w której udział biorą nietuzinkowi artyści, razem tworzący niesamowitą i niepowtarzalną sztukę.

Pokaż mapę.